а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнезит

(едн.) магнезитот
Вид збор: Именка, машки род
Вид минерал, магнезиумов карбонат, што се користи во производството и за обложување на печки.
Англиски: magnesite
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК