а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магнат

мн. магнати
Вид збор: Именка, машки род
Сопственик на големо претпријатие; многу богат човек.
Англиски: magnate
Примери:
Индустриски магнат.
Финансиски магнат.
Изведенки
магнатски прид.
магнатскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи