а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магма

(едн.) магмата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23411
Жешка растопена маса во внатрешноста на Земјата.
Англиски: magma
Употреба: Геологија
Примери:
Магматските карпи настануваат со ладењето или стврднувањето на вулканската лава или магма во самата Земјина кора. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК