а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маглоса

(се) маглосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. замагли
Англиски: fog Албански: mjegulloj
Примери:
Небото се маглоса.
2. избега
Англиски: escape Албански: humb, zhdujet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Додека да се свртиш, крадецот се маглоса.
Изведенки
маглосува несв.
(се) маглосуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи