а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магличав

магличавиот
Вид збор: Придавка
Што е обвиен со слаба магла; замаглен.
Примери:
Врвовите од планината беа магличави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи