а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маглив

магливиот
Вид збор: Придавка
1. Обвиен, исполнет со магла.
Англиски: foggy
Примери:
маглив ден
2. нејасен, неточен, неопределен
Англиски: obscure
Употреба: Преносно значење
Примери:
магливи мисли
Изведенки
магливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи