а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магија

мн. магии
Вид збор: Именка, женски род
1. Збир од дејства, обреди за кои се верува дека имаат натприродна моќ врз луѓето, животните и врз природните појави.
Англиски: magic Албански: magji
2. привлечност, убавина
Англиски: attraction Албански: atraksion, joshje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Имаше некоја магија во таа жена.
Изрази
Бела магија - обред што се прави за да се помогне некому.
Црна магија - обред што се прави за да се наштети некому.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи