а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магистрат

мн. магистрати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34981
1. Во стариот Рим - лице што има висока државна служба.
Англиски: magistrate Албански: magjistrat
Употреба: Историја
2. Градска управа во некои западноевропски земји.
Англиски: town council Албански: magjistrat, këshill i qytetit
Употреба: Административен термин
Изведенки
магистратски прид.
магистратскиот
Пример: Магистратски службеник.