а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магистрален

магистралниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на магистрала.
Примери:
магистрален пат
2. главен, значаен, извонреден
Примери:
магистрална изведба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи