а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магистер

мн. магистри
Вид збор: Именка, машки род
Степен на образование што се добива по завршување на постдипломски студии од определена научна област.
Англиски: master
Употреба: Образование
Примери:
Магистер по филолошки науки.
Изведенки
магистерски прид.
магистерскиот
Пример: Магистерски труд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи