а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магионичар

мн. магионичари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што има вештина да изведува трикови со кои остава впечаток дека има натприродна моќ.
Англиски: magician
Примери:
Магионичарот вадеше цвеќиња од ракавот .
Изведенки
1. магионичарка ж.
мн. магионичарки
2. магионичарски прид.
магионичарскиот
Пример: магионичарски трик
FlexiMac
 менување на македонски глаголи