а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магента

Вид збор: Именка, женски род
Пурпурна анилинска боја наречена по името на италијанскиот град Магента во близината на Милано.
Англиски: magenta
Примери:
Косата си ја остави да расте, магента лилавите прамени скоро исчезнале.
панкер со магента коса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи