а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магдонос

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Градинарско растение со специфичен мирис што се користи како зачин при готвење.
Латински: Petroselinum sativum Англиски: parsley Турски: maydanoz Албански: majdanoz
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи