а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магационер

мн. магационери
Вид збор: Именка, женски род
Човек што работи во магацин.
Англиски: warehouseman
Употреба: Економија
Примери:
Над двесте работни места се слободни за вработување хигиеничари на деловни простории и над сто за магационерите.
Изведенки
магационерка ж.
мн. магационерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи