а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луѓе

Види и: човек (м.)
луѓево
Вид збор: Именка, множина
Множина од човек.
Англиски: people Албански: njerëz
Примери:
Раскажува како сум ги сатанизирал луѓево небаре за појадок сум јадел живи деца.
храбри луѓе, стари луѓе
обични луѓе, добри луѓе
FlexiMac
 менување на македонски глаголи