а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лучница

мн. лучници
Вид збор: Именка, женски род
Дрвен сад за толчење лук.
Англиски: bowl
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ја стави лучницата во скутот и почна да толчи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК