а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луциден

луцидни
Вид збор: Придавка
Што е јасен, светол, бистар, прониклив.
Англиски: lucid
Примери:
Луциден дух.
Луцидна мисла.
Луцидни заклучоци.
Изведенки
1. луцидно прил.
Пример: Луцидно ги протолкува најновите откритија.
2. луцидност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи