а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луцерков

луцерковиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на луцерка.
Употреба: Ботаника
Примери:
луцеркова буба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи