а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луцерка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Повеќегодишна мешунка во вид на детелина со многу подвидови, којашто се сее и коси како сточна храна.
Латински: Medicago sativa Англиски: Alfalfa Албански: jonxhë
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
Ливада насеана со детелина луцерка.
Сува луцерка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи