а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луфа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Едногодишно растение кое многу потсетува на сунѓер, растителен сунѓер или сунѓереста тиква, служи за капење, миење садови и како индустриско влакно.
Латински: Luffa Англиски: lufah Албански: shpuzë trungulli
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи