а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луто

Вид збор: Прилог
1. Со лутина, налутено, гневно.
Англиски: angry
Примери:
Луто му зборува.
Луто го кара.
Луто го погледна.
2. На ужасен начин, ужасно, страшно, опасно.
Англиски: dangerous
Примери:
Луто го ранија.
Луто се стресе.
Луто го колне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи