а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лутица

мн. лутици
Вид збор: Именка, женски род
Општ назив за отровна змија.
Латински: Viperidae Англиски: venomous snake
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи