а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лутина

(едн.) лутината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1546
1. Лут вкус.
Англиски: hot taste Албански: djegësim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се закашла од лутината на пиперките.
Го изгоре лутината на ракијата.
2. Големо незадоволство поради нешто.
Англиски: anger Албански: zemërim
Примери:
Меѓу нив пламна жестока лутина.
Заплака од лутина.
Од лутина му се тресеа рацете.