а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лутеран

мн. лутерани
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на учењето на Мартин Лутер, основачот на германската реформистичка, протестантска црква.
Англиски: Lutheran
Употреба: Религија
Изведенки
1. лутеранка ж.
мн. лутеранки
2. лутерански прид.
лутеранскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи