а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лустер

мн. лустери
Вид збор: Именка, машки род
Украсна светилка со една или повеќе светилки, што виси закачена на таван.
Англиски: chandelier
Примери:
Избриши го лустерот.
На таванот светеше раскошен лустер.
Стаклен лустер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи