а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лупне

лупнат; лупни, лупнете; лупнав, лупнаа; лупнал; (ќе) лупнев, (ќе) лупнеа; (ќе) лупнел; лупнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24694
тропне, чукне
Англиски: knock
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК