а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лупешка

мн. лупешки
Вид збор: Именка, женски род
1. Надворешна обвивка, кора на плод, семе, јајце и др.
Англиски: peel Албански: lëvozhgë
Примери:
Лупешки од лубеници.
2. Дел од таква кора.
Албански: lëvozhgë
Примери:
Дрвени лупешки.
Лупешки од семки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи