а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лупа

мн. лупи
Вид збор: Именка, женски род
1. Стакло преку кое предметите се гледаат зголемени.
Англиски: magnifying glass Албански: thjerrëz
2. Поглед (најчесто строг, истанчен) кон некого или нешто со цел да се забележи и најмала промена, недостаток.
Англиски: scrutiny Албански: vështrim hetues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Проучуван преку духовна лупа.
Неговите постапки ги гледаше под лупа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи