а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луничав

луничавиот
Вид збор: Придавка
За човек - што е избувлив, што лесно се разлутува, се кара.
Англиски: quick-tempered
Примери:
Луничава невеста.
Луничав маж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи