а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луна

мн. луни
Вид збор: Именка, женски род
1. луња
Англиски: thunderstorm Албански: stuhi
2. (само едн.) Назив за месечина.
Англиски: moon Албански: hëna
Примери:
сребрена луна
жолта луна
Изведенки
лунарен прид.
лунарниот
Пример: лунарен календар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи