а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лунапарк

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Детски забавен парк на отворен простор, опремен со тобогани, вртелешки, нишалки, автодроми и друго.
Англиски: amusement park
Примери:
Секоја недела со децата одиме во лунапарк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи