а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лумпува

лумпуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Го поминува времето пиејќи и бучно веселејќи се.
Англиски: carouse
Примери:
Цела ноќ лумпуваа по кафеаните.
Лумпува до утро.
Изведенки
лумпување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи