а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лумпенпролетаријат

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Декласирани, пропаднати луѓе во едно општество, граѓани од најнискиот слој (скитници, крадци, питачи, проститутки).
Германски: Lumpenproletariat
FlexiMac
 менување на македонски глаголи