а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луминисценција

мн. луминисценции
Вид збор: Именка, женски род
Својство на тела што емитуваат светлина кога се изложени на дејство на зраци без да бидат самите загреани.
Англиски: luminescence Албански: luniniscencë
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК