а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лулка

лулкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Лула, ниша со мал интензитет.
Англиски: swing
Примери:
Мајката го лулкаше бепчето.
Ветрот ги лулкаше цветовите.
Изведенки
лулкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи