а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лулка

мн. лулка
Вид збор: Именка, женски род
колепка
Англиски: cradle
Изрази
Од лулка до дупка - од раѓање до смрт, цел живот.
Изведенки
лулкичка ж.
мн. лулкички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи