а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лулее

лулеат; лулеј, лулејте; лулеев, лулееја; лулеел; лулеен; лулеав, лулеаја; лулеал; лулеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11800
1. лула, ниша
Англиски: sway Албански: luhas, tund
2. (се лулее) се лула
Англиски: sway Албански: luhatem
3. (се лулее) се бранува
Англиски: sway Албански: luhatet, valvitet
Примери:
Житото се лулееше низ полето.
Се лулееја во ритамот на музиката.
Изведенки
лулеење ср.
глаг. им.