а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лула

лулаат; лулал, лулале; лулан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7401
1. Прави нешто да се движи рамномерно.
Англиски: rock Албански: luhas
Примери:
Мајката го лулаше бебето во раце.
Брановите го лулаа кајчето.
2. (се лула) Се движи рамномерно.
Англиски: swing Албански: luhatem
Примери:
Децата се лулаа на лулашките.
Изведенки
лулање ср.
глаг. им.