а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лулашка

мн. лулашки
Вид збор: Именка, женски род
1. Направа за лулање, седиште прицврстено на синџири или јаже за лулање.
Англиски: swing Албански: luhatëse
Примери:
Ја префрли ортомата преку дрвото и направи лулашка.
Дрвена лулашка.
Детето падна од лулашката.
2. Мало креветче за бебе прилагодено за лулање.
Англиски: cradle Албански: djep
3. Постела од мрежа поставена меѓу две стебла да може да се лула.
Англиски: hammock Албански: hamak
4. Стол што може да се ниша.
Англиски: rocking chair Албански: karrigë luhatëse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи