а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лук

(едн.) лукот
Вид збор: Именка, машки род
Зеленчуково раcтение со подземно стебло во облик на главица од чешниња и зелени перца над земјата.
Латински: Аllium sativum Англиски: garlic Албански: hudhër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
чешне лук
Мириса на лук.
леа со лук
Изрази
Лук и вода - тоа од кое ништо не бидува, кое ништо не вреди.
Ни лук јал ни лук мирисал - за човек што не сака во нешто да се меша.
Ни лук јал ни лук мирисал - се прави наивен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи