а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луксузен

луксузниот
Вид збор: Придавка
Што е раскошен.
Англиски: luxurious
Примери:
луксузен живот, луксузни хотели
луксузни предмети, луксузни лимузини
Изведенки
1. луксузно прил.
Пример: Живееја луксузно.
2. луксузност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи