а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луков

Види и: лук (м.)
луковиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на лук.
Албански: hudhëre
Употреба: Ботаника
Примери:
Лукови главици.
Лукови перца.
Луково семе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи