а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луковица

мн. луковици
Вид збор: Именка, женски род
Кратко подземно стебло на лук, кромид, лале, зумбул, главица со резерви на храна и вода.
Англиски: flower bulb Албански: kokërr, zhardhok
Употреба: Ботаника
Примери:
Одгледувал лалиња и дуги луковици.
Изразити луковици (кромид, лук).
Неизразити луковици (праз, зимски лук).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи