а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луковина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Сувите перца на лукот од кои се плете луков венец.
Албански: fije hudhrash
Примери:
Луковината дава жолта боја.
2. Миризба од лук.
Англиски: garlic smell Албански: erë hudhre
Примери:
Во собата се чувствуваше луковина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи