а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

луканка

мн. луканки
Вид збор: Именка, женски род
Вид колбас (обично димен).
Албански: salciçe Бугарски: луканка
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Го наполни торбето со луканка, кромид и леб.
Изведенки
луканица ж.
мн. луканици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи