а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лукав

лукавиот
Вид збор: Придавка
1. Што е дволичен, што ги крие вистинските чувства и мисли, обично со лоша намера.
Англиски: sly
Примери:
Лукав човек.
Лукав како лисица.
2. Што покажува, изразува лукавост.
Англиски: cunning
Примери:
Лукава насмевка.
Лукав поглед.
Лукав инстинкт.
Изведенки
1. лукаво прил.
Пример: Го погледна лукаво. Лукаво му се насмевна.
2. лукавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи