а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лукавство

мн. лукавства
Вид збор: Именка, среден род
Лукаво смислена или изведена постапка, измама, лага.
Англиски: slyness
Примери:
Се служеше со лаги и лукавства.
Големо лукавство.
Изведенки
лукавштина ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи