а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лужина

мн. лужини
Вид збор: Именка, женски род
алкален раствор
Англиски: lye Српски: лужина
Употреба: Дијалектен збор , Хемија
Примери:
Подот се пере со блага лужина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи