а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудува

лудуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави лудости.
Англиски: craze Албански: çmendem
Примери:
Децата лудуваа во дворот.
Лудуваа во кафеаната до зори.
2. Покажува силни чувства за (по) нешто/некого.
Англиски: craze Албански: çmendem
Примери:
Жените лудуваа за него.
Лудува по мотори.
Изведенки
лудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи