а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лудост

мн. лудости
Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба или постапка на луд, душевно болен.
Англиски: lunacy Албански: çmenduri, marrëzi
Примери:
Бесна лудост.
Кротка лудост.
2. Непромислена постапка.
Англиски: lunacy Албански: çmenduri
Примери:
Им немаше крај на неговите лудости.
Направи лудост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи